Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal doğum adıyla Kemal Sadık Gökçeli, 1923 yılında dünyaya gelmiştir. O dönem Adana sınırları içerisinde olan Gökçdam’da dünyaya gelen roman, senaryo ve öykü yazarı Kemal, aslen Van Ercişli ve Adana’ya göç etmek zorunda kalan bir ailenin oğludur. Orta okul döneminde memurluk, ırgatlık, ırgat yöneticiliği ve öğretmen vekilliği gibi çeşitli görevler yapmıştır. Kemal, hayatın zorluklarıyla olgunlaşmış biri olarak tanınmaktadır. Çok küçük yaşlarda edebiyat yapmayı kafasına koyan başarılı yazar, ilk sanat çalışmalarına ilkokula başlamadan önce şiirle başlamıştır. Başarılı yazar, yazar annesinin engel olmasından dolayı saz çalmayı bir türlü başaramamıştır.

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal Ve Edebiyat

Yaşar Kemal Türk Edebiyanın önde gelen isimlerindendir. Tüm dünyada da tanınan başarılı yazar, yazı hayatına aslında Türk Sözü Gazetesi’nde 1939 yılında başlamıştır. Ağıtlar isimli kitabını Adana Halk Evi tarafından çıkartan Kemal, ilk eseri olarak 1943 yılında çıkartılan bu eser kabul edilmektedir. Dünya çapındaki ilk öyküsü ise Bebek öyküsüdür. Bebek, önce Fransızca’ya çevrildikten sonra İtalyanca, İngilizce, Rusça gibi birçok dile çevrilerek tüm dünyaya yayılmıştır. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak’la iyice ünlenmiş olan Kemal, İnce Memed ile ise ülkemizdeki popülaritesini arttırmış. Ayrıca dünyaca ünlü bir yazar olmayı başarmıştır. İnce Memed, yaklaşık olarak 40 farklı dile çevrilmiştir. Kemal’in bu romanının aynı zamanda da yurt dışındaki baskısının 140’dan fazla olduğu bilinmektedir. 1947 yılında yazmaya başladı. İnce Memed’i 1954 yılında bitirmiştir.

Yaşar Kemal Başarıları

Romanın fikir kaynağı ise kendisinin eşkiya olarak vurulan amcasının oğludur. Eserde yer alan Çakır dikeni hikayesi ise aslen bir çeşit eşkiyanın felsefesidir. Yazar, siyasi görüşü ile her zaman halka dönük olmayı seçmiş ve insani değerler den kopmamaya çalışmıştır. Bu konuda da sanatının paralel olduğunu halk ve doğaya inandığını dile getirmiştir. Pek çok yapısında özellikle Anadolu’nun efsaneleri ve masalları ile ilgili olarak yararlanmış bunun yanı sıra derin bir alt yapı oluşturmak için ise Çukurova ile çevre illeri karış karış gezmiş bir yazar olarak tanınmaktadır. Yaşar Kemal, 2013 yılından Norveç’te Bjornson ödülü ise hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Başarılı yazar sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli bir yer tutmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.