Süleyman Demirel Kimdir?

Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924’te Isparta’nın Atabey ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Isparta’da tamamladı. Daha sonra 1949 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1948’te babasının yeğeninin kızı olan Nazmiye Şener ile hayatını birleştirdi.

Süleyman Demirel Hayatı

1950 yılında Elektrik İşleri Etüd idaresinde göreve başladı. Ardından sulama ve elektrik hakkında birtakım araştırmalar yapma amaçlı Amerika’ya gönderildi.Amerika’dan geldikten sonra Adnan Menderes tarafından Devlet Su İşleri barajlar dairesi başkanlığına getirildi. Bu yıllarda Eisenhower Vakfı’nın Süleyman Demirel’i bursiyer seçmesiyle Amerika’ya tekrardan gitti. 1962 ila 1964 seneleri arasında serbest müşavirlik ve mühendis olarak çalıştı. ODTÜ’de ders vermesinin haricinde Boğaziçi Köprüsü’nün ilk projesini hazırlamış Morrison Knudsen firmasının Türkiye Temsilcisi oldu.

Süleyman Demirel

Süleyman Demirel

Süleyman Demirel Siyasi Kariyeri

1962 senesinde Adalet Partisi’ne katıldı ve siyaset yaşamına başladı. Daha sonrasında Ankara’da Adalet Partisi’nin genel merkezine saldırıyla beraber aktif siyaset hayatına ara verdi. Partiyi bırakıp gitmesiyle muhalifler tarafından ”şapkasını alıp kaçtı” gibi söylemlerde bulunuldu.

1964 senesinde Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala’nın vefatıyla beraber siyasete geri dönüş yaptı. 28 Kasım’da yapılan oylamada en yüksek oyu alarak AP’nin genel başkanı seçildi. 1965 milletvekili seçimlerinde Isparta milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 10. Hükümeti kurdu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Başbakanı oldu. Bu dönemlerde Keban Barajı, Boğaziçi Köprüsü, Ereğli Demir Çelik İşletmeleri gibi büyük projelere imza attı. 1969 genel seçimlerde tek başına iktirar olarak Demirel, ikinci hükümetini kurdu. Daha sonrasında gelen baskılar ve ısrarlar üzerine 12 Şubat 1970 tarihinde başbakanlıktan istifa etti.

Daha sonrasında birçok kez başbakanlık görevine geri geldi. En son 17 Nisan 1993 tarihinde o zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatı ile 4 Mayıs 1993 tarihinde Süleyman Demirel cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklayarak yeni dönemin cumhurbaşkanı oldu. 16 Mayıs 2000 tarihine kadar göreve devam ettikten sonra makamı Ahmet Necdet Sezer’e devretti.

Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki törenin ardından Kocatepe Camii’de cenaze namazı kılındı. Ardından memleketi Isparta’da İslamköy anıt mezara defnedildi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.