Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Malatyalıdır. Babası Mustafa Bey, Annesi Saime Hanım’dır. 3 erkek çocuğunun en büyüğüdür.

Cemil ve Cengiz adında küçük kardeşleri vardır. İlkokula Mimar Sinan İlkokulu’na gitmiş, lise hayatını Vefa Lisesi’nde tamamlamıştır. Yoksul bir ailede büyüyen Kemal Sunal yaramaz olsa da eğlenceli bir çocukluk hayatı geçirmiştir. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünde öğrenim hayatına başlamış olsa da çeşitli sebeplerden ötürü  okulu yarım bırakmak mecburiyetinde kalmıştır.

Kemal Sunal

Kemal Sunal Kariyeri

Lisenin son senesinde iken Felsefe öğretmeninin Müşfik Kenter ile tanıştırmasıyla sanat yaşamına adım atmış, Zoraki Tiyatro oyunu ile alanda ilk olarak adımı kendisi atmıştır. Sonrasında bir sene kadar Kenter Tiyatrosunda çalışmış, 1973 senesinde de Ertem Eğilmez’in yönetmen olduğu Tatlı Dillim filmiyle sinema sektörüne girmiştir. 1974 yılında evlenmiş, bu evlilikten Ezo ve Ali adında çocukları olmuştur.

Yeşilçam tarihinin en başarılı komedyenlerinden olan Kemal Sunal, filmleri ile çok büyük başarılara da imza atmıştır. 1976 yılında başrol aldığı Kapıcılar Kralı filmindeki üstün başarısı ile Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de sahibi olmuştur. Filmlerinde aldığı rolleri çok güzel canlandıran Sunal, Yeşilcam Sineması döneminin aranan adamı olmuştur. Filmlerinde Şaban tiplemesi ile Hababam Sınıfı serisinde Türkiye’nin en sevdiği isimlerden biri haline gelmiştir. Filmlerinde her zaman halktan biri olarak haksızın haklıya karşı hep savunucusu konumundadır. Filmlerinde aldığı rollerle toplumun hafızasına kazınmayı başarabilen ender kişiliklerdendir. Rollerinde olduğu gibi gerçek hayatta da samimi ve halktan bir insan olarak yaşamıştır.

1990 yıllarından sonra filmleri çokça televizyonlarda yer almasına rağmen hiçbir ücret talep etmemiştir. Yarım bırakmış olduğu üniversite hayatını devam ettirerek 1995 yılında diplomasını eline almıştır. Daha sonrasında yüksek lisansının tezini Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap haline getirmiş ve okurseverlerin beğenisine sunmuştur. Kitapta filmlerinin yansıtmış olduğu şeylerin sosyolojik olarak bir incelemesini yapmıştır.

Hem fizik olarak, hem de yüz olarak Fransız komedyen Femandel’e oldukça benzerdi. Ömrü boyunca toplam 82 sinema filminde oynadı ve son filminin çekimleri Balalayka çekimleri için Trabzon’a gittiği uçakta kalp krizi geçirmesi sonucu 3 Temmuz 2000 tarihinde 56 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.