Hasan Şaş Kimdir?

Hasan Şaş kimdir sorusuna hayatı ile başlayacak olursak, 1 Ağustos 1976 yılında Adana’da doğan Hasan 1996’da Ankara 50. Yıl Lisesine gitti. Küçük yaşta futbola olan ilgisinden dolayı ve sürekli okuldan kaçıp futbol oynamaya gitmesi üzerine, gerçek anlamda futbola Akdeniz Karataşspor’da amatör ligde başladı. Kısa süre sonra gösterdiği başarılı performans görülmeyecek gibi değildi. Daha sonraları sırasıyla Adana Demirspor, Ankaragücü, Galatasaray ve Türk milli takımında oynayarak futbolculuk kariyerini devam ettirdi.Galatasaray ve zamanında dünya üçüncülüğü kazanan olan milli takım kadrosunda yer alan oyunculardan biriydi.

Hasan Şaş

 

Hasan Şaş Futbol Hayatı

Yine Hasan Şaş kimdir sorusuna futbolculuk kariyeri ile devam edecek olursak Akdeniz Karataşspor’dan kısa süre sonunda istek üzerine Adana Demirspor’a geçiş yaptı ve ilk profesyonel sözleşmesini bu takım için imzalamış oldu. Burada imza attığı başarılı goller ve oyunculuğu ile Süper Lig’e kulüplerinin onu fark etmesini sağladı ve MKE Ankaragücü’ne transferi için istek yollandı. Ankaragücünden kariyerine devam ederken henüz 17 yaşında olan Hasan şaş ortaya koymuş olduğu performansından dolayı üç büyüklerin onu istemesini sağlamış oldu.

1998 yılında Fenerbahçe’den istek geldi fakat hayalindeki takım olan Galatasaray’a transfer olabilmek için reddetmek zorunda kaldı ve hemen sonrasında Galatasaray’a transfer oldu. Fatih Terim’in teknik direktör olduğu bu takım Avrupa’da ve Türkiye’de büyük mücadelelere imzasını atmıştı. Kısa sürede kendini göstererek hem kulübünün hem de milli takımın efsanevi isimleri arasına girdi. Galatasaray kadrosunda takımı ile göstermiş olduğu mücadeleler sonucu 2000 yılında UEFA Kupası şampiyonluğunu ve UEFA Süper Kupası şampiyonluğunu takımına kazandırmış oldu.

Yine 2000 yılında Galatasaray’da oynarken UEFA Şampiyonlar Ligi’nin çift gruplu sistemi’den grup birinciliği kazandı, Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali’nde oynayarak o yıldız takım içerisinde yer alarak Türkiye için oynanan ilk Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali’nde oynamış oldu. Hasan şaş tekrardan performansları sayesinde dünya devleri olan Liverpool ve Monaco’nun transfer için istediği adaylar arasına girdi. Fakat Galatasaray’a duymuş olduğu aşk neticesi bu takımları da reddederek Galatasaray ile yoluna devam etti.

Futbolculuk Kariyerinin sonunda artık kimse sormuyordu Yine Hasan şaş kimdir diye çünkü profesyonel bir şekilde çalışması sonucu ve futbol zekası sayesinde sürekli dünya gündeminde yer alan Hasan Şaş, 2009 yılında kariyerinin zirvesinde Galatasaray ile sözleşme yapmayarak futbol kariyerini sonlandırdı.

Başarıları

Türkiye

  • FIFA Dünya Kupasıüçüncülüğü: 2002

Galatasaray

  • Süper Lig: 1998-99, 1999-00, 2001-02, 2005-06, 2007-08
  • Türkiye Kupası: 1998-99, 1999-00, 2004-05
  • UEFA Kupası: 1999-00
  • UEFA Süper Kupası: 2000

Kişisel

  • 2001: France Football Europa En İyi 11. Oyuncusu
  • 2002: World Cup All-star team
  • 2002 World Cup: En İyi 6. Futbolcu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.