Ali Koç Kimdir?

Ali Koç (tam adı: Ali Yıldırım Koç) 1967 yılı 2 Nisan tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi Koç’tur. Üç kardeştirler ve kardeşlerinin adları Ömer ve Mustafa’dır.

Eğitiminin bir kısmını Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kısmını İngiltere’de almıştır. Harrow School, Londra, İngilte’de Matematik, Ekonomi ve Coğrafya ana dallarında yüksek derece ile mezun olmuştur. Texas, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Rica Üniversite’sinde İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Ardından yüksek lisansını Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, Harvard Üniversite’sinde İşletme Bölümünde tamamlamıştır. İleri düzeyde İngilizce yazmayı ve konuşmayı bilmektedir.

Öğrenim hayatının sonrasında ABD’de birçok firmada üst yönetici olarak görev aldı ve ailesine ait olan Koç Holding’te yönetim kurulu üyesi, bilgi grubu yöneticisi görevlerini aldı.

2005 21 Ekim tarihinde Nevbahar Demirağ ile evlendi ve bu evlilikten Leyla, Kerim Rahmi bir kız, bir de erkek çocuğu olmuştur.

Ali Koç

Ali Koç Kariyeri

ABD’de ilk iş deneyimlerini elde eden Ali Koç, American Express Bank’ın başlattığı Yönetici Yetiştirme Projesine katılmıştır. 1991’de Ramerica Int. şirketinde koordinatörlük, 1992 yılında Morgan Stanley Yatırım Bank’ta analist görevinde yer aldı. 1997 yılından 2000 yılına değin Koç Holding A.Ş.’de Stratejik Planlama Grubu Başkanlığına bağlı bir alt bölüm olan Yeni İş Geliştirme Grubu departmanında görev aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok banka için farklı konumlarda mesleki deneyim edinmiştir.

2000 senesinden sonra Koç Topluluğu Bilgi Grubu Başkanlığı, Yeni İş Geliştirme Başkanlığı, İletişim Grubu Başkanlığı görevlerini yapmıştır. Şuan halen Koç Holding ve Tüpraş’ın yönetim kurulu üyesidir. 22 Şubat 2016’da Koç Holding A.Ş.’de başkanvekilliği statüsüne yükselmiştir.

Ali Koç 2004 yılından beridir Fenerbahçe Derneği Başkanlığını yapmaktadır. Senelerce takıma verdiği maddi, manevi destek sonrasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkan adayı olabilmek için dernekteki görevinden istifa etmiştir. 3 Haziran’da yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Seç. Genel Kurulunda Aziz Yıldırım’a karşı aday olmuştur ve neticede 4644’e 16092 rey ile Fenerbahçe’nin 40. Başkanı olarak seçilmiştir.

Dünya Anıtlar Vakfı (Word Monuments Fund) Hadrian Ödülü’ne almaya mazhar olmuştur. Şuanda halen Koç Holding’te başkanvekilliği ve Fenerbahçe Spor Kulübünde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.