Ahmet Necdet Sezer Kimdir?

Ahmet Necdet Sezer, 13 Eylül 1941 senesinde Afyon’da doğmuştur. Babası Ahmet Hamdi Sezer, annesi Hatice Sezer’dir. Öğretmen oğlu olmakla beraber 3 kardeşe sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti’nin onuncu cumhurbaşkanlığını yapmıştır.

Ahmet Necdet Sezer lise hayatını Afyon Lisesi’nde tamamlamış ve 1958 senesinde mezun olmuştur. Daha sonra 1962 yılında kazanmış olduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak askerliğini tamamlamak üzere Kara Harp Okulu’na gitmiştir. Burada yedek subay olarak askerliğini tamamlamıştır.

Sezer, Yerköy ve Dicle Hakimlikleri görevleri haricinde Yargıtay Tetkik Hakimliği görevinde de bulunmuştur. 1977-1978 yıllarında yüksek lisansını Ankar Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk bölümünde yapmıştır.

7 Mart 1983 tarihine gelindiğinde Yargıtay üyesi olmuştur. 27 Eylül 1988 senesinde dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evren’in emriyle Anayasa Mahmesi asil üyesi olmuştur. Ayrıca bu zamana kadar atanmış olan en genç üyedir. 6 Ocak 1998 tarihinde ise Anayasa Mahkemesi Başkanı görevine getirilmiştir.

Ahmet Necdet Sezer

Ahmet Necdet Sezer

Ahmet Necdet Sezer  Siyasi Kariyeri

25 Nisan 2000 senesinde Sezer, o zamanın koalisyonu ve muhalefet liderliğiyle 131 milletvekili tarafından cumhurbaşkanlığına aday gösterilmiştir. Yapılan oylamalardan sonra 533 milletvekilinde 330 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı olmuştur. 19 Şubat 2001 tarihine gelindiğinde gerçekleşmiş olan Milli Güvenlik Kurulu Toplantı’sında başbakan Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığını fırlatarak gündeme oturmuştur. Bu olay beraberinde 2001 Türkiye ekonomik krizini de beraberinde getirmiştir.

13 Aralık 2002 tarihine gelindiğinde zamanının yasaklı siyasetçisi olan Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı için engellerin kaldırılması için TBMM’den tekrar yasa Sezer 18 Aralık’ta Cumhurbaşkanı’na gönderilir. Veto etmiş olduğu anayasa değişikliğini, önüne tekrar gelmesiyle onay vermek zorunda kaldı. Cumhurbaşkanlığı boyunca veto hakkını sıklıkla kullandı ve görevde olduğu sürece 67 yasa, 22 bakanlar kurulu kararı ve 729 müşterek kararnameyi veto etti.

27 Ağustos 2007 tarihinde yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçilir ve Sezer, koltuğunu Abdullah Gül’e bırakmıştır.

Ahmet Necdet Sezer, her zaman adaletli bir şekilde yaptığı çalışmalar ile tarihe adını yazdıran bir cumhurbaşkanı olmuştur. Ayrıca Çankaya Köşkü’nde işçi sayısını azaltarak giderleri kısmaya sağlamıştır. Kuyrukta vatandaşlarla beraber bekleyip, tek başına alışveriş yapmaya çıkmıştır. Kısaca halktan biri olmuştur. Görevde olduğu boyunca herhangi bir kanala röportaj vermemiş, torunlarıyla dahi fotoğraf çektirmemiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.